Co powinna zawierać wycena strony internetowej / sklepu – Poradnik dla klienta

Strony internetowe wrocław

Szukając wykonawcy naszej strony internetowej lub sklepu powinniśmy zwrócić uwagę na kilka szczegółów które powinna zawierać wycena. Ich znajomość pozwoli nam uniknąć dodatkowych kosztów których wysokość może być znaczną częścią naszego budżetu a których nie przewidzieliśmy. Dodatkowo unikniemy niepotrzebnych spięć na linii klient – wykonawca gdy dla jednej strony coś wydawało się oczywiste zaś dla drugiej niekoniecznie.

Wybierając wykonawcę strony zwróćmy uwagę na jego portfolio i dotychczasowe realizacje stron podobnych do tej którą chcielibyśmy stworzyć, obecność takich projektów w portfolio zapewni nam większe prawdopodobieństwo dobrze wykonanej pracy i profesjonalizmu.

 

1. Zakup szablonu / stworzenie indywidualnej szaty graficznej strony.

To dwie możliwości stworzenia strony. Pierwsza obejmuje zakup płatnego gotowego szablonu i skonfigurowanie / zmodyfikowanie go według wymagań klienta. Uwaga! Niektórzy wykonawcy (zwłaszcza Ci oferujący bardzo tanie strony internetowe za 500zł lub mniej) tworzą strony www na bezpłatnych wersjach szablonów. Ma to bardzo wiele negatywnych skutków w przyszłym użytkowaniu strony, jak np. brak możliwości zaktualizowania motywu a w konsekwencji również konflikt z przyszłymi wersjami WordPressa.
Druga możliwość to stworzenie indywidualnej szaty graficznej strony pasującej do specyfiki firmy. To opcja znacznie podwyższająca koszt stworzenia strony i wybierana zazwyczaj przez klientów którym zależy na prestiżu ich firmy oraz niepowtarzalności strony. Dodatkową zaletą tej opcji jest też brak jakichkolwiek wymaganych aktualizacji motywu (jeżeli jest dobrze napisany).

 

2. Opłacenie serwera i domeny oraz przeniesienie strony na serwer docelowy.

Gdy otrzymujemy wycenę powinniśmy zwrócić uwagę czy znajdziemy tam informację o wliczeniu ceny serwera i domeny do całości wyceny. Gdy takiej informacji brak to szansa na to że będziemy musieli ponieść dodatkowe koszty. Jeżeli zaś jest to wliczone w koszty realizacji to dowiedzmy się czy strona będzie na serwerze wykonawcy czy też wykupi on dla nas osobny hosting. Jest to o tyle ważne iż w przypadku chęci rezygnacji z usług danego wykonawcy nie będziemy mieli żadnych problemów jeżeli będziemy mieli osobny hosting. Uwaga! Szczerze odradzam wykupowanie serwera i domeny (zwłaszcza serwera) na własną rękę. Bardzo często klienci skuszeni darmowymi domenami i hostingami udają się do usługodawców jak np. n*zw*.pl (cenzura) by potem doświadczyć masy problemów technicznych i horrendalnie wysokich cen w drugim i kolejnych latach użytkowania serwera.

Upewnijmy się również że wycena strony obejmuje przeniesienie gotowej strony na nasz serwer a nie tylko otrzymanie plików.

 

3.Opieka techniczna nad stroną

Jest to punkt rzadko zawierany w wycenach, jednak warto zadbać by choć przez kilka pierwszych miesięcy mieć wsparcie techniczne gdy niechcący coś zepsujemy na stronie. Taka dodatkowa usługa pozwala na spokojny sen przy aktualizacjach czy problemach technicznych.

 

4.Wprowadzenie treści / produktów

Zazwyczaj usługodawca oddaje nam stronę którą sami powinniśmy uzupełnić treścią (w końcu po to jest cms WordPress). Jeżeli jednak chcemy otrzymać stronę w 100% gotową by pokazać to światu powinniśmy zawrzeć ten punkt jako element do wyceny. Tak samo wygląda to ze sklepami internetowymi. Otrzymujemy przykładowe produkty na bazie których możemy wzorować się przy wprowadzaniu kolejnych. Jeżeli chcemy aby usługodawca dodatkowo dodał nam produkty powinniśmy zawrzeć taką informację w rozmowach / mailu wraz z ilością produktów do dodania.