Dlaczego warto aktualizować WordPressa

Tworzenie stron www wrocław

Wielu klientów zastanawia się czy wykonawcy stron nie próbują ich naciągnąć oferując aktualizacje WordPressa i wtyczek. Głównym powodem wątpliwości jest zapewne to iż WordPress z łatwością może samodzielnie dokonywać aktualizacji. Czy jednak takie samodzielne aktualizacje zawsze kończą się happy endem?

Niestety nie żyjemy w idealnym świecie więc odpowiedź na to pytanie będzie przecząca. Problemy często powodują konflikty nowych wersji WordPressa z wtyczkami. Dzieje się tak gdy twórcy wtyczki nie zdążą zaktualizować kodu lub używamy wtyczek które nie są już w ogóle wspierane. Ta druga sytuacja występuje najczęściej gdy korzystamy z darmowych wtyczek (choć nie zawsze).

Ale tak właściwie po co w ogóle aktualizować?

Najważniejszym powodem są kwestie bezpieczeństwa. WordPress to oprogramowanie Open Source do kodu którego ma wgląd każdy. Oznacza to że również ludzie którym zależy by przejąć Twoją stronę lub wstrzyknąć jej wirusa nie mają problemów by znaleźć dziury w kodzie. Twórcy WP z każdą aktualizacją starają się łatać dziury o których dowiedzieli się wcześniej więc z każdą kolejną pominiętą aktualizacją nasze bezpieczeństwo maleje.

No dobrze a co z wtyczkami?

Tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana. Bezpieczeństwo wtyczek zależy wyłącznie od dobrej woli autorów a zdarza się że łatwiej jest przestać wspierać nieudany projekt niż łatać coraz to nowe dziury. Dlatego bardzo ważną zasadą jest stosowanie jak najmniejszej ilośći wtyczek na stronie. Tę zasadę powinien zapamiętać każdy klient i developer. Jeżeli któraś z naszych wtyczek straci wsparcie twórcy i jej kolejne aktualizacje nie będą możliwe postarajmy się znaleźć inną podobną ale nadal wspieraną.